Rodzaje pokryć dachowych

Na rynku budowlanym dostępne są różne rodzaje pokryć dachowych. Są to między innymi: ceramika, cement, blacha, bitumy czy drewno. Natomiast wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od wielu czynników: od kąta nachylenia dachu, poprzez otoczenie, w którym powstaje obiekt, na kosztach budowy dachu kończąc.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Są to najczęściej wykorzystywane pokrycia dachowe. Rodzaje dachówek ceramicznych i cementowych, które znajdują się w ofertach różnych producentów, mają za zadanie zapewnić ochronę i bezpieczeństwo mieszkańcom domów oraz odprowadzać wodę i śnieg z powierzchni dachu. Należą do pokryć ciężkich i bardzo trwałych, które jednocześnie pełnią funkcje estetyczne.

Blachodachówka i blachy panelowe

Największą zaletą pokryć blaszanych jest ich niewielki ciężar oraz niższa cena w porównaniu z ceramiką. Wymagany jest jednak minimalny kąt nachylenia dachu, który nie powinien być mniejszy niż 9-10 stopni, ponieważ nie zostanie zapewnione szczelne pokrycie. W przypadku dachu płaskiego należy najpierw zastosować sztywne poszycie z desek lub płyt wiórowych, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem oraz jego szczelność.

Pokrycia bitumiczne

Przed zastosowaniem papy lub gontu bitumicznego na dachu, wymagane jest jego pełne deskowanie, z powodu trudności z odprowadzaniem wody opadowej z dachu płaskiego oraz z obowiązku przygotowania trwałego podłoża pod gont. Ważną zaletą tego typu pokrycia jest jego duża elastyczność, dlatego świetnie nadaje się ono do krycia dachów o skomplikowanej formie.

Drewno

Gonty drewniane należą do lekkich pokryć dachowych, które posiadają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Należy jednak pamiętać o ich odpowiedniej impregnacji.

Wyślij zapytanie zyskaj atrakcyjny rabat

Reklama w sieci: widoczni
Widoczni

Masz pytania? skontaktuj się z nami