Rodzaje dachów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju dachu?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, który służy do jego ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz stanowi jego estetyczne wykończenie. Wybierając kształt dachu zawsze brane są pod uwagę dwie ważne kwestie, takie jak: koszt wykonania oraz koszt zużytych materiałów, który będzie wzrastał wraz ze stopniem skomplikowania dachu.

Podstawowe rodzaje dachów

  • Dach płaski (inaczej dach jednopołaciowy lub dach pulpitowy), jak sama nazwa wskazuje, ma idealnie gładką i poziomą powierzchnię, dlatego można go wykorzystać jako dodatkową przestrzeń użytkową domu. 
  • Dach dwuspadowy (dach dwupołaciowy) jest najbardziej popularnym rodzajem dachu, ponieważ należy do najprostszych w wykonaniu.
  • Dach czterospadowy (inaczej dach kopertowy) składa się z czterech połaci, zazwyczaj o takim samym kącie nachylenia. Ten typ dachu wyróżnia się dużą sztywnością.
  • Dach namiotowy to nic innego jak cztery skosy w kształcie trójkątów, które układają się na kształt piramidy, dlatego połacie mają takie same wymiary.
  • Dach naczółkowy jest bardzo podobny do dachu dwuspadowego, z tym, że ma ścięte narożniki połaci, które nazywa się naczółkami.

Ostatni typ dachu to dach mansardowy. Charakteryzuje się specyficznym załamaniom, które powodują, że górna część połaci jest bardziej płaska, a dolna bardziej strona. Ten typ dachu pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni poddasza.

Wyślij zapytanie zyskaj atrakcyjny rabat

Reklama w sieci: widoczni
Widoczni

Masz pytania? skontaktuj się z nami