Pokrycie dachu - jak wybrać?

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta pokryć dachowych, która sprosta wszelkim wymaganiom klientów, w zależności od ich preferencji, możliwości czy też potrzeb. Niezależnie od tego czym chcą pokryć dach domu, najważniejsze jest aby wybrane pokrycie spełniało określony cel, czyli chroniło dom przed wiatrem, zawilgoceniem, zimnem albo innymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Budowa dachu to jeden z najważniejszych etapów inwestycji związanej z powstawaniem domu. To, jakie pokrycie dachu zostanie wybrane oraz precyzja jego montażu, zadecyduje o tym czy będzie ono służyło przez lata, bez konieczności wykonywania poprawek.

Rodzaje dachów

Budynki projektowane współcześnie mają bardzo różnorodne dachy. Rodzaje dachów różnią się więc kątem nachylenia połaci dachu oraz kształtem. Nie wszystkie typy pokryć mogą znaleźć się na dachach płaskich, a duże i sztywne arkusze nie nadają się na łuki i zaokrąglenia dachu. Należy również pamiętać o tym, że wybór pokrycia dachowego jest uzależniony od otaczających warunków atmosferycznych i ogólnej estetyki otoczenia.

Pokrycie dachu papą

Pokrycia z gontów bitumicznych są bardzo odporne w sytuacji występowania silnych wiatrów, które mogą być zerwane. Pokrycie dachu papą może przybrać bardzo wiele kształtów: prostokątne, półokrągłe, trapezowe i inne. Na rynku dostępne są nie tylko te wykończone tradycyjną posypką ceramiczną, ale również dostępne są dachy z gontu powleczone folią miedzianą lub folią cynkowo-tytanową. Producenci gontów bitumicznych starają się, aby pokrycie dachu gontem miało jak najbardziej atrakcyjny wygląd oraz żeby w jak najmniejszym stopniu przypominało zwykłą papę. Bardzo interesujący efekt można otrzymać pokrywając dach gontami cieniowanymi tworzącymi efekt trójwymiarowości, dzięki któremu barwa dachu nie będzie jednolita.

Pokrycie dachu gontem bitumicznym

Pokrycie dachu gontem bitumicznym jest idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które nie posiadają dużego funduszu na pokrycie dachu. Jest to bardzo popularny materiał budowlany, którego trwałość szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat. Dla tych, którzy nie wiedzą jak wybrać pokrycie dachowe podpowiadamy, że do grupy pokryć bitumicznych zaliczamy nie tylko gonty bitumiczne, ale i standardowe papy, bitumiczne płyty faliste oraz powłoki bitumiczne. Gonty wykorzystywane są przede wszystkim przy budownictwie jednorodzinnym, natomiast płyty faliste znajdują zastosowanie najczęściej na dachach budynków mieszkalnych, hal przemysłowych, obiektów rolniczych i sportowych oraz przy renowacji dachów. Pokrycia bitumiczne dzięki swojej niewielkiej masie i plastyczności, nie sprawiają żadnych trudności podczas układania nawet najbardziej skomplikowanych dachów.

Dachy z blachy

Na mało skomplikowanych dachach, idealnie sprawdzą się pokrycia z blachy płaskiej. Pokrycie dachu płaskiego tzw. rąbkiem stojącym jest coraz częściej wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym. Blacha płaska to materiał uniwersalny i ponadczasowy. Sprawdza się nie tylko na nowych dachach, ale również podczas krycia dachu starych budynków, których konstrukcja mogła ulec osłabieniu. Dachy z blachy są lekkie i stosunkowo niedrogie, ponieważ nie potrzebują ciężkiej i kosztownej więźby dachowej. Blacha na dachy produkowana jest w szerokiej gamie kolorystycznej, jednak najbardziej atrakcyjne okazują się kolory naturalne, takie jak: szarość, grafit czy kolor szaroniebieski. Najpopularniejsze blachy na dachy wykonywane są z aluminium, na które producenci udzielają 10-letniej gwarancji oraz ze stali cynkowanej, która otrzymuje najczęściej 15-letnią gwarancję (choć zdarzają się 40 i 50-letnie).

Wyślij zapytanie zyskaj atrakcyjny rabat

Reklama w sieci: widoczni
Widoczni

Masz pytania? skontaktuj się z nami