Jaki typ pokrycia dachowego wybrać?

Istnieje wiele kryteriów wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego:

  • stopień skomplikowania dachu,
  • kąt nachylenia połaci,
  • warunki klimatyczne i otoczenie,
  • ciężar pokrycia
  • lub koszty materiałów.

W Polsce do najpopularniejszych typów pokryć dachowych należą dachy ciężkie, czyli dachówki cementowe i ceramiczne oraz dachy lekkie, czyli blachy profilowane, papy i gonty papowe. Każdy z tych typów pokryć posiada niepowtarzalne zalety, wyróżniające go wśród innych metod krycia.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówka ceramiczna to jedna z najstarszych znanych metod krycia dachu. Jest ciężkim pokryciem dachowym, ale niewielkie wymiary dachówek pozwalają pokryć nawet najbardziej skomplikowany dach. Duży ciężar tego materiału zapewnia dodatkową ochronę przez zerwaniem całego dachu przy dużym natężeniu wiatru i nawałnic. Dachówki ceramiczne są z wyglądu bardzo podobne do dachówek cementowych i bardzo łatwo je ze sobą pomylić. Różnią się materiałem wykorzystanym do ich produkcji.

Blachy profilowane, dachówki bitumiczne i papy

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod krycia dachu są wszelkiego rodzaju blachy profilowane: blachodachówki, blachy na rąbek czy blachy profilowane. Ich dominującą cechą jest stosunkowo niewielka waga oraz niska cena. Polecane są głównie do dachów o małym stopniu skomplikowania. Gonty papowe są również bardzo lekkim i tanim pokryciem, wyjątkowo łatwym w obróbce. Idealnie nadają się do dachów płaskich, a dzięki swojej elastyczności, pasują również do dachów o skomplikowanej strukturze.

Wyślij zapytanie zyskaj atrakcyjny rabat

Reklama w sieci: widoczni
Widoczni

Masz pytania? skontaktuj się z nami