Budowa dachu w nowym domu - najważniejsze informacje

Zwykło się mówić, że wykonanie dachu jest zwieńczeniem każdego budynku. Jest to jednocześnie duże wyzwanie dla każdego inwestora, ponieważ układanie dachu to wieloetapowy i skomplikowany proces, który wymaga dużo cierpliwości, nakładów finansowych oraz czasu. Jeżeli więc montaż dachu zostanie przeprowadzony przez niewykwalifikowanych wykonawców, istnieje duże prawdopodobieństwo braku ogólnej estetyki wykonania, możliwości przeciekania dachu lub nawet katastrofy budowlanej.

Etapy budowy dachu

Budowa dachu składa się z kilki ważnych etapów, takich jak:

  • zaprojektowanie dachu,
  • ułożenie konstrukcji dachu,
  • foliowanie lub deskowanie,
  • łacenie,
  • montaż dodatków do dachu: rynien, pasów nadrynnowych, okapu,
  • układanie pokrycia dachowego,
  • ocieplanie poddasza.

Podstawy dachu - projekt

Przy tworzeniu projektu dachu architekt określa jak ma przebiegać budowa dachu krok po kroku, jakie mają być zastosowane rozwiązania techniczne oraz wytyczne, według których muszą postępować inwestorzy wraz z dekarzami. Musi więc być on wykonany z ogromną starannością i szczegółowością. Wyklucza się też jego jakiekolwiek późniejsze modyfikacje, np. zmianę typu pokrycia dachowego, ponieważ wymaga to istotnych przekształceń konstrukcji dachu, co później niesie za sobą namnażające się błędy.

Fachowe wykonawstwo

Bardzo ważna jest kwestia wyboru odpowiedniego fachowca, który weźmie odpowiedzialność za budowę i wykończenie dachu. Błędy w wykonawstwie pojawiają się nawet przy z pozoru łatwych elementach, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie dekarskie. Fachowej wiedzy zdobywanej przez kilka lat nikt nie jest w stanie zastąpić swoimi umiejętnościami do majsterkowania, co później potrafi uwidocznić się podstawowych czynnościach, takich jak układanie dachówki oraz w bardziej skomplikowanych fragmentach dachu typu: obróbka komina, przycinanie dachówek, uszczelnianie przy koszach itp.

Nie oszczędzajmy na jakości!

Dom jest inwestycją na całe życie, dlatego oszczędzanie na jakości używanych produktów się nie opłaca. Wszystkie elementy muszą być do siebie starannie dopasowane, najlepiej jest więc decydować się na materiały tego samego producenta. Bez względu na to ile trwa budowa dachu, omijanie z zasady „małych” elementów, może w przyszłości skutkować koniecznością naprawy lub nawet układania całego dachu od nowa, co finalnie potrafi wygenerować znacznie wyższe koszty, niż profesjonalne wykonanie pierwszego pokrycia dachu.

Wyślij zapytanie zyskaj atrakcyjny rabat

Reklama w sieci: widoczni
Widoczni

Masz pytania? skontaktuj się z nami