Budowa dachu - na co zwrócić uwagę?

Jakie materiały na dach wybrać?

To czym kryjemy nasz dach, w dużej mierze zależy od tego na jakim etapie prac budowlanych się znajdujemy. Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie wyboru projektu naszego wymarzonego domu, mamy pełną dowolność przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego. Jeżeli jednak przeprowadzamy remont dachu, wybór pokrycia będzie uzależniony od stanu technicznego konstrukcji dachu.
Budowa dachu jest dla nas bardzo często sporym obciążeniem finansowym, dlatego przy wyborze rodzaju pokrycia dachowego mamy dostępnych kilka różnych wariantów cenowych:

  • dachówki ceramiczne i cementowe – najdroższy wariant,
  • blachodachówka lub gont bitumiczny, które są znacznie tańszymi wyborami.

Pamiętajmy jednak o tym, czy wybrany przez nas rodzaj pokrycia dachowego nie będzie negatywnie wpływał na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wybierajmy więc pokrycie, które nie będzie znacząco odbiegało od standardów w najbliższej okolicy.

O jakiej porze roku wykonać prace?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest kalendarz przy planowaniu prac przy budowie domu. Warunki atmosferyczne najbardziej sprzyjają latem, dlatego w tym okresie najkorzystniej jest zaplanować budowę dachu czy jego renowację. Postawienie całego domu to długi i żmudny proces. Warto więc wszelkie formalności załatwić już jesienią i zimą, od zakupu działki, aż po wybór projektu domu, dachu i ekipy dekarskiej. Wraz z początkiem wiosny, najlepiej jest rozpocząć prace budowlane.

Co jaki czas wykonywać remonty?

Jeśli zaobserwujemy coś niepokojącego na naszym dachu, oznacza to że przyda mu się remont. Całkowity stan połaci i zakres ewentualnych prac powinien ocenić fachowiec. Nigdy nie powinniśmy bagatelizować nawet niewielkich usterek, ponieważ nawet one mogą powodować przemakanie dachu. Jeżeli czeka nas całkowita wymiana pokrycia dachowego, musimy się zgłosić do rzeczoznawcy, który będzie musiał ocenić stan techniczny więźby dachowej i zadecydować o dalszych krokach.

Wyślij zapytanie zyskaj atrakcyjny rabat

Reklama w sieci: widoczni
Widoczni

Masz pytania? skontaktuj się z nami